מה זה קופירייטר?

פעמים רבות, אולי רבות מדי, לקוחות יוצרים קשר עם קופירייטר ודורשים קופירייטינג חזק וקולע לאתר האינטרנט שלהם. עכשיו ומייד. ממש בהול... אותם לקוחות מגיעים לשלב הסופי, לפני העלאת האתר לאויר או גרוע מכך, לאחר שהאתר הושק והספיק לגרום (במקרה הטוב) נזק תדמיתי ברמה זו או אחרת, אם בשל קופירייטינג חלש ואם בשל קונספט רעוע ולא מהודק.

כל אותם לקוחות מכנה משותף אחד: הם השקיעו קודם זמן וכסף על העיצוב, "את הכתיבה" הם אמרו לעצמם "ננסה לעשו לבד"... ניסו - ולא תמיד הצליחו.

בעוד שעיצוב האתר הנו חשוב ואפילו קריטי להצלחה של האתר, הוא מהווה רק את צידו האחד של המטבע התדמיתי והשיווקי. את הצד השני, החשוב לא פחות ממלא מקצוע ושמו קופירייטינג וכתיבה שיווקית או בשמם העברי - רעיונאות.

קופירייטינג

קופירייטינג, כתיבה שיווקית ורעיונאות הם מושגים מעולם הכתיבה והתוכן. קופירייטינג בונה תוכן, יוצק משמעות וחשוב מכל - מניע לפעולה. כתיבה שיווקית אינה רק כתיבה איכותית ויצירתית. מטרתה של כתיבה שיווקית הנה לגרום לפעולה של קנייה, מכירה, הצטרפות למועדון חברים ועוד.

קופירייטינג ורעיונאות

לעתים רבות, קופירייטינג מקצועי ומהודק נכתב באופן פשוט, נקי וישיר ולמעשה חף מכל יצירתיות והתחכמות מיותרים. אפשר להגדיר את הכתיבה השיווקית כאמנות המכירה, רק בכתב.

במקום שבו מסתיימות המילים...

עבודת הקופירייטינג אינה מסתיימת בכתיבת מילים. לעתים רבות היא למעשה רק מתחילה כאן, במקום שבו המילים מסתיימות או עדיין לא נולדו...

בראשית כל אתר אינטרנט, מוצר, מותג, קמפיין, ברושור, סלוגן, שם חברה, פרופיל חברה, חזון חברה ועוד - קיים רעיון. את הרעיון ממשיג קופירייטר מקצועי לכדי מילים. מילים שמחיות את הרעיון לכדי הגשמה. רעיון יכול להתחיל במילה אחת ומשם לרקום עור וגידים ולהפוך לאתר מיוחד, תדמית מושלמת , קמפיין סוחף או, שרעיון יכול להיוולד מעט מטושטש ולא ברור ולהתבהר באמצעות מילים.

בכל מקרה, קופירייטר מקצועי עשוי להיות לך לעזר רב לפני בניית אתר אינטרנט ועיצוב חומר פרסומי מכל סוג. מדוע? פשוט מאוד: קופירייטר יכול בהינף המקלדת להפוך רעיון אבסטרקטי לקונספט צלול, ובאותה המידה קופירייטר יכול להפוך קונספט צלול לקמפיין ממשי ומניע לפעולה.

איפיון בונה אופי

את שלב איפיון האתר חשוב לבצע, לעבד ולהחליט לפני ששולחים אותו לעיצוב ותכנות. הרי זה ברור שעדיף לדעת מה רוצים לשדר, מיהו קהל היעד, איך נשמעים ונכתבים המתחרים ומכאן לבנות תדמית מילולית שונה ומבדלת. ויש יותר: באתר מכירה, חשוב לדעת את אמנות המכירה – היכן למקם את המוצרים השונים, באנר, מודעת פרסום וכדומה. מאחורי ההחלטות האלו קיימות תאוריות שיווק לא מעטות שהוכיחו את עצמן באלפי אתרי מכירה.

במילים פשוטות, איפיון האתר בונה את האופי שלו, את האופן שבו הוא יבנה, את המקומות שבהן יופיעו התכנים, ומכאן שהאופי משפיע על היופי ומשם הדרך לתודעה ולהנעה לפעולה קצרה יותר. נקודה.

גם בנושא החם ברשת – קידום אתרים, חשוב להתייעץ עם קופירייטר עוד לפני העיצוב. התכנים המובילים בעמוד הראשי לרבות שם דומיין, שם חברה, סלוגן, כותרות, סרגל ראשי וכל פיפס שכתוב במילים משפיע השפעה מכרעת על קידום האתר. שימוש בתוכן מדויק עוד בשלבי העיצוב והבנייה ואפילו לפניהם משפר את קידום האתר פלאים.

רגע, אל תשלח לדפוס עדיין!

נצא לטיול קטן מחוץ לתחומי המסך. כן, קיים שם עולם שלם של דפוס ופרינט. עולם ישן מעט אך עדיין חי ובועט. בגדול!  עולם הדפוס שונה במהותו מעולם האינטרנט: ברגע שהחומר – לוגו, סלוגן, ניירות מכתבים, פרסומות וכדומה יוצאים לדפוס אי אפשר לשנות אותם. זו סיבה נוספת לגשת קודם לקופירייטר שיכתוב את התכנים ורק שסגורים עליהם לגמרי, אבל לגמרי - לשלוח לעיצוב ולדפוס.

אולי יעניין אותך גם:

לדוגמא : סלוגן – סיסמא פרסומית מובילה. הסלוגן חייב להיות מושלם ולקבל את ההסכמה של כל הנוגעים בדבר (ולפעמים יש יותר מדי נוגעים...) לפני ששולחים את הלוגו והסלוגן לדפוס. שלא לדבר על כל פיסקה וכותרת שמכיל פרופיל חברה, מודעה, פרסומת וכדומה.

קופירייטינג – דבר אחרון

ולסיום. פגישה עם קופירייטר לפני הקמת אתר אינטרנט או משלוח לדפוס עשויה לחסוך זמן, כסף ועגמת נפש. יותר מכך – היא יכולה להרים, לשדרג ולחזק את המסר השיווקי ומכאן להניע טוב יותר, מהר יותר ובקלות יותר לפעולה את קהל היעד.

המשימה היומיומית של קופירייטרים היא לכתוב טקסט ברור ותמציתי עבור מודעות, חומרים שיווקים ואתרי אינטרנט , לכל קהל ולכל תעשייה.

העלות הממוצעת עבור שירותי קופירייטינג לאתר היא 550 ש"ח עד 15,000 ש"ח לדף . טווח המחירים הרחב הזה נובע מכמה גורמים, כמו סוג התוכן, אורך התוכן והנושא. זה תלוי גם במיומנות, הניסיון והרקע של הקופירייטר או סוכנות הקופירייטינג שלך.

אתה מוכן לעבוד איתנו?
תמונה רקע עם מגפון